Головна » 2018 » Листопад » 14 » Під тріск чарівного пера на папері виникають слова
10:31
Під тріск чарівного пера на папері виникають слова

ХХІ століття – час всеохоплюючого розвитку науки і техніки, що дає людям небачені раніше блага цивілізації. Інтернет, електронна пошта, мобільний телефон, Facebook, Instagram, Viber чи звичайнісінька SMS. Це далеко неповний перелік засобів комунікації з яким ми стикаємося щодня. Завдяки цим дивам людського прогресу ми спілкуємося з родичами та друзями, виконуємо завдання, пов’язані з роботою тощо. Триста років тому всього цього не існувало. Але люди мали якось спілкуватися між собою, передавати інформацію на відстані, чи просто зберігати її для наступних поколінь. Щоб вирішити ці питання, людство створило письмо – епохальний винахід стародавньої людини.

До дня української писемності та мови 13 листопада 2018 р. в ніжинській ЗОШ № 4 відбувся захід, присвячений історії письма. Школярі дізналися про щоденну роботу писаря Ніжинського козацького полку в XVIIXVIII ст., відповідальність, важливість і складність цієї професії. Щоб відчути все це на власному досвіді, учні отримали змогу на декілька хвилин і самим побути писарем на практиці. Кожен бажаючий, взявши гусяче перо та змокнувши його в чорнило, спробував написати декілька літер чи слів.

Під скрип пера на папері з’явилися перші «ієрогліфи», що інколи мало чим нагадували знайомі всім слова. Й це не дивно, навики писання перами є складними і формуються роками. Обов’язковою складовою письма XVIIXVIII ст. була каліграфія. Сучасникам тексти козацької доби можуть здатися незрозумілою «мазаниною». Але за кожною літерою того тексту стоїть елемент каліграфії, скоропису XVIIXVIII ст. й авторський домисел писаря. Трохи потренувавшись, допитливі і старанні школярі змогли опанувати це складне і цікаве вміння. На згадку про цікавий урок на руках учнів залишилися сліди чорнила, які ще пару днів нагадуватимуть дітлахам про нелегку працю їх предків і те як почесно бути писарем.

Роман Желєзко – керівник краєзнавчого гуртка «Стежинами історії Ніжина» Ніжинської ЗОШ № 4.

Інформація з сайту: http://nezhatin.com.ua/novyny/

Переглядів: 38 | Додав: osvita-nizhyn | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar