Головна » 2018 » Січень » 29 » Пам’яті героїв Крут
12:28
Пам’яті героїв Крут

Пам’яті героїв Крут

29 січня – День пам’яті героїв Крут – саме там, 100 років тому - у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. В цей день педагогічний та учнівський  колективи міста провели вечір пам’яті Героїв Крут в актовій залі Ніжинського будинку дітей та юнацтва. З вітальним словом до присутніх звернулись – начальник Управління освіти С.М. Крапив’янський, мама загиблого учасника АТО Д. Яковенка  Лідія Георгіївна. 300 юнаків – цвіт тодішньої української патріотичної молоді – поклали буйні голови, захищаючи від інтервенції Українську Народну Республіку. Сьогодні на Сході захищають Україну такі ж молоді люди, які закохані в рідну землю і її народ нікому не здолати. Всі учасники дійства заспівали Гімн України, запалили свічки пам’яті, вшанували загиблих хвилиною мовчання та підняли стяг свободи – Державний Прапор України.


Учителі історії взяли участь у Всеукраїнській науковій конференції в НДУ ім. М. Гоголя, присвяченій 100-річчю бою під Крутами

 

30 січня 2018 року в межах Всеукраїнської наукової конференції «Українська військова звитяга. Крути – 100 років потому: міфи й історичні уроки» освітяни Ніжина взяли участь у засіданні круглого столу «Сучасні напрямки дослідження Української революції 1917-1921 років». Тематика круглого столу  передбачала розгляд сучасних напрямків дослідження Української революції 1917 – 1921 років. У змістовній дискусії взяли участь учителі: Мазун Н. А. (гімназія № 3), Нагорна Н. М.(ННВК № 16 «Престиж»),

Кресан Ж. В. (школа № 10), Ліннік І. В.(школа № 14), Красновид О. О.(школа № 11), Іллюша Р. В.(школа № 13), Андрущенко Л. М.(школа № 9), Сипливець Н. А. (школа № 7), Труш О. М. (школа № 12), Клунко Р. Ю. (ліцей).

         З вітальним словом та для підведення підсумків перед учителями виступили: голова Ніжинської районної ради Олег Бузун, депутат Чернігівської обласної ради Сергій Охонько.

Сватенкова С.І., методист ММК

 

 


         Сьогодні, 29 січня, виповнюється 100 років битві під Крутами. В 1918році на залізничній платформі в Крутах, за 130 км від Києва, українські студенти ціною власного життя зупинили на кілька днів наступ більшовицької армії на українську столицю.

          Холодна зима 1918 року… Кількатисячна армія імперської Росії впевнено суне на Київ. Визнавати незалежність УНР Москва не збирається. На захист молодої Української Народної Республіки стають зовсім юні хлопці – студенти університету Святого Володимира та українського народного університету.

        Відтоді українці вшановують цей день, як символ героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Ми маємо говорити і пам’ятати про Крути.

         Загальношкільна лінійка, присвячена цим трагічним подіям, пройшла в ННВК №16 «Престиж». Підготували її учні 6-а класу, разом зі своїм класним керівником Ільченко В. П. Небайдужі наші діти до історії своєї держави. Розуміють,     пам’ятають і, сподіваємось, роблять правильні висновки. Українці, хоча б зараз, мають усвідомити, вкарбувати у свою ментальність, що найдорожчий ресурс – це люди та їхнє життя.

                                                 Денис Гандиш – учень 6-а класу


У випускників історичного класу Ніжинської загальноосвітньої школи І-Ш ступенів № 17 виникла низка запитань та роздумів стосовно бою  під Крутами. Свої судження та міркування вони мали нагоду висловити під час зустрічі із кандидатом історичних наук НДУ імені М.Гоголя Прудьком В’ячеславом Олександровичем. Невимушена  продуктивна бесіда була цікавою та непередбачуваною. Але наприкінці всі прийшли до висновку: бій під Крутами – одна з тих сторінок історії, що привертають увагу суспільства, та в яких завжди переплітається правда із вимислом, міфами та спробами політичних спекуляцій. Це та сторінка історії України, яку ми маємо пам’ятати.


29 січня 2018 року в Україні відзначають 100 річчя пам’яті героїв Крут – саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.

         У цей день,  через сто років після трагічних подій,  у Крути приїхали вшанувати пам’ять героїв старшокласники Ніжинської ЗОШ І — ІІІ ст. №1. Діти  згадали загиблих студентів,відвідали екскурсії та були присутні на святковому дійстві,  приуроченому цій події. Учні  поклали квіти до пам’ятного знаку, схиливши голови у хвилині жалоби

Їх було триста – студенти та гімназисти. Проти них були тисячі – солдати, фронтовики та матроси більшовицької армії. Нерівний бій. Бій під Крутами, який на декілька днів віддалив захоплення Києва. Втрати сягали: до 250 юнаків, одна рота (до 30 людей) студентів і 10 старшин. Бойовий наказ наша молодь виконала.

         Ця героїчна й водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку — боронити її. «Понад все вони любили свій коханий край»,  — писав Павло Тичина. Визначально, що ця жертовна любов зародилася в серцях молодих людей, найкращих представників українського студентства.

         Напередодні пам’ятних  подій 25.01.18 в актовій залі школи відбулась зустріч  з викладачем НДУ ім. М. В. Гоголя - Желібою  Олександром Володимировичем,  який дуже цікаво та змістовно  ознайомив учнів 8 -11 класів з перебігом даних подій,а також залучив дітей до цікавого діалогу, що мав за мету провести паралелі між подіями 1918 р. та 2018 років в Україні

         Україна пишається молодими Героями. Пам’ять про них, як і та велична слава, за яку вони боролися – невмируща. Вічна їм слава.

Ярош О. Б. педагог-організатор

        

 

Переглядів: 551 | Додав: osvita-nizhyn | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar